Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Elektronik Fatura Nedir ? Türleri Hangileridir ?

Elektronik fatura elektronik ortamda hazırlanan ve kağıda basılmayan bir fatura çeşididir. Elektronik faturanın iki türü vardı: e-fatura ve e-arşiv E-fatura, her iki tarafın da elektronik fatura kullanıcısı olduğu durumlarda kullanılan elektronik fatura çeşididir; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir. E-arşiv, e-fatura kapsamında olmayan vergi mükellefi tüzel kişilere ve aynı zamanda vergi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda (e-mail) fatura gönderim biçimidir. İstek dahilinde, e-arşiv fatura beyaz A4 kağıt üzerine çıktı alınıp kağıt olarak da iletilebilir..

e-Arşiv Fatura Nasıl Kesebilirim ?

E-arşiv fatura kesmek için iki yöntem bulunmaktadır. 1. Gelir İdaresi Başkanlığı https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html adresinden portala giriş yaparak e-arşiv faturanızı oluşturabilirsiniz. 2. Yöntem ise özel entegratör firma kullanmak. Eczafaturayı kullanarak tek tuşla SGK faturalarınız oluşturabilirsiniz.

Eczanemin Cirosu 2 milyon e-faturaya geçmek zorunda mıyım?

Hayır değilsiniz.01.01.2020 itibariyle cirosu 5 milyon tl’nin üzerinde olan firmalar e-fatura sistemine geçmek zorundalar.

SGK tek kalemde 87 bin TL fatura kesiyorum. Matbu(Kağıt) fatura kesebilecek miyim?

Hayır kesemezsiniz. 01.01.2020 tarihi itibariyle vergi mükelleflerine tek fatura 5 bin TL ve üzerinde, vergi mükellefi olmayan kişilere ise 30 bin TL üzerinde olan faturalar e-arşiv fatura kesilmek zorundadır.

Neden Eczafaturayı seçmeliyim?

  • Eczafaturayı seçmek için birçok nedeniniz var. SGK faturaları için tam entegrasyon mevcuttur. Medulladan alacağınız döküm ile SGK faturalarınızı tek tuşta oluşturabilirsiniz. Birçok eos ile entegre çalışır. Böylece stok ve faturalarınızı üzerinize almada herhangi bir sorun yaşamazsınız. Türkiye’nin en büyük e-dönüşüm şirketi olan Foriba’nın kaliteli altyapı hizmetininden yararlanmış olursunuz. Eczafatura sizin yerinize faturalarınızı 10 yıl saklar. İstediğiniz zaman bu faturalara ulaşabilirsiniz.
  •  

Kayıt olmak zor mu? Kaç günde e-fatura kullanıcısı olurum?

Kayıt olmak çok kolay. kayıt formunu doldurmanız yeterli. Ardından sizi arayıp GİB işlemleri başlatıyoruz. Aynı gün içinde e-fatura sisitemine dahil olmuş oluyorsunuz.